Pompy CO – jak wybrać najlepszą?

Pompy CO to istotny zakup, który powinien zostać dobrze przemyślany.

Pompy CO, czyli spełnienie oczekiwań klientów

Wybór odpowiedniej pompy CO to bardzo ważna decyzja – jest to bowiem wyposażenie, którego nie chciałoby się wymieniać zbyt często, zarówno ze względu na koszt inwestycji, jak i trudność montażu w budynku. To, jaki sprzęt wybierzemy, będzie miało wpływ na możliwości grzewcze, jakie pozyskamy dla danego obiektu, a także koszty energii elektrycznej, jakie poniesiemy przez lata użytkowania. Z tego względu warto dobrze zastanowić się przed zakupem – i wybrać pompę CO, która spełni oczekiwania pod każdym względem. 

Do najpopularniejszych urządzeń tego typu należą pompy obiegowe CO – są to modele, które umożliwiają wymuszanie obiegu medium w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach różnego typu. Bardzo często stosuje się je w budynkach mieszkalnych, ponieważ posiadają bardzo duże możliwości zapewnienia instalacji odpowiedniego dostępu do mediów odpowiadających za grzanie. Z ich pomocą można dostarczyć gorącą wodę do wszystkich kaloryferów w budynku, nawet znajdujących się na różnych, wysokich poziomach. Pompy cyrkulacyjne wykorzystuje się do innych instalacji – typu CWU.  

Pompy CO – na co zwrócić szczególną uwagę?

Aby wybrać odpowiednią pompę obiegową do swojego budynku, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii – jeśli poświęci się im odpowiednią uwagę, nie popełni się błędu przy zakupie. Do najważniejszych czynników, odpowiadających za późniejsze zadowolenie z pompy CO, należą: 

– klasa energetyczna urządzenia – jest to sprzęt elektryczny, korzystający z energii przez cały sezon grzewczy. Z tego względu musi być energooszczędny – ma to największy wpływ na koszty ogrzewania budynku. Warto zdecydować się na urządzenie, które posiada klasę energetyczną wartości przynajmniej A – dzięki temu można mieć pewność, że rachunki za ogrzewanie nie osiągną niebotycznych rozmiarów, 

– głośność pracy urządzenia – pompy CO funkcjonują niemal przez całą dobę, dlatego warto zwrócić uwagę na parametr akustyczny – im urządzenie emituje mniejszy hałas, tym na większy komfort będą mogli liczyć mieszkańcy budynku. W perspektywie wielu lat użytkowania, warto przemyśleć zakup i wybrać urządzenie, które będzie naprawdę ciche.  

– wydajność – oczywiście im lepsza pompa, tym większa jej wydajność – potrafi doprowadzić medium związane z ogrzewaniem na wszystkie potrzebne poziomy, zapewniając odpowiednią sprawność całej instalacji ogrzewania centralnego. Dobre modele są w stanie stworzyć wymuszony obieg i zapewnić mu odpowiednie ciśnienie, pozwalające na równomierne rozprowadzanie ciepła do grzejników podłączonych pod instalację grzewczą. 

– marka – warto w tym przypadku zaufać markom, które posiadają najlepsze opinie – w ten sposób można mieć pewność, że kupuje się sprzęt bardzo wysokiej jakości, który spełnia wszystkie normy, jest bezpieczny, a przy tym także wydajny.  

– cena – ostatnim kryterium jest cena – oczywiście nie trzeba kupować najdroższej pompy CO dostępnej na rynku, jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata – kupując nieco droższe urządzenie można niejednokrotnie oszczędzić na jego konserwacji i naprawie. Dobry sprzęt posłuży bez awarii długie lata, zapewniając ciepło w budynku.