Operacje zaćmy Warszawa – zmętnienie soczewki

Zaćma, czyli katarakta, to zmętnienie soczewki oka. Jest efektem zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości co niestety prowadzi do całkowitej utraty widzenia. Najczęściej występująca kataraktą jest zaćma starcza, która pojawia się zwykle po 50. roku życia. Choroba może być wrodzona jak również nabyta. Możemy zoperować to schorzenie wybierając jeden z ośrodków wykonujących operacje zaćmy Warszawa.

Sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może być również szybkie pogarszanie się wady wzroku i konieczność częstej zmiany okularów tzn. szkieł. W skrajnych przypadkach, kiedy soczewka całkowicie zmętnieje, następuje znaczne upośledzenie widzenia właśnie wtedy postrzegane są jedynie zarysy dużych przedmiotów, niestety można jedynie odróżnić dzień od nocy. Zaćma nie wywołuje bólu, swędzenia, zaczerwienienia czy łzawienia oka. Do najbardziej popularnych objawów należy przede wszystkim zamglone widzenie, które może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, zaburzenia w ocenie odległości, pogorszenie ostrości wzroku, zez lub oczopląs, zaburzenia w poruszaniu. Zaćma może być jedno lub obustronna.  Niestety bardzo często możemy przeoczyć zaćmę jednostronną.

Lekarz wykonuje odpowiednie badania w celu diagnozy czy objawy mogą sugerować chorobę oczu.Część osób przychodzi do specjalisty podejrzewając, że wzrok uległ pogorszeniu.  Zaćma jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania. Podstawowym badaniem w tym wypadku jest badanie wykonywane za pomocą wziernika okulistycznego. Często lekarz wykonuje dodatkowo USG gałek ocznych, żeby sprawdzić czy u pacjenta występują może jakieś inne schorzenia.

Istnieje kilka rodzajów zaćmy, które klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na wiek oraz okoliczności występowania choroby, miejsca zmian chorobowych wewnątrz oka oraz przyczyny (np. związane z wykonywanym zawodem). Gdy pacjent jest przeziębiony lub dopadł go inny wirus zabieg niestety trzeba odłożyć na dalszy termin. Czas trwania operacji dzięki postępom w zakresie mikrochirurgii trwa nie dłużej niż pół godziny, w tym czasie przeprowadza się usuniecie zaćmy.

Pacjent zgłaszający się na zabieg powinien być w dobrej kondycji zdrowotnej, podobnie jak w przypadku innych operacji.  W dniu zabiegu nie należy stosować kremów do twarzy i makijażu, gwarantując maksymalną czystość obszaru operacyjnego. .

Po zabiegu pacjent pozostaje w Centrum do momentu podjęcia przez lekarza decyzji, że może bezpiecznie opuścić szpital. Konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego dzień po zabiegu. Osoba operowana może samodzielnie chodzić, wykonywać podstawowe czynności. Kilka dni po operacji możliwy jest powrót do wcześniejszego trybu życia, z ograniczeniem dużego wysiłku fizycznego.

Należy pamiętać, aby jak najczęściej badać oczy gdy tylko coś nas zaniepokoi. Pamiętajmy,że zdrowie mamy jedno a zdrowych oczu nic nie będziemy w stanie zrobić. Dbaj o oczy.