Nowe mieszkanie – dlaczego to lepsza inwestycja?

Decyzja o zakupie własnego mieszkania z rynku pierwotnego niektórym kojarzyła się z podjęciem pewnego rodzaju ryzyka. Nikt z nas nie chce kupić mieszkania, które ostatecznie może nie powstać, choć jeszcze kilka lat temu takie obawy były uzasadnione, obecnie każdego nabywcę chroni specjalna ustawa deweloperska. To rachunek powierniczy, na którym kupiec wpłaca pieniądze, sprawił, że możemy czuć się bezpiecznie. Jak kupić mieszkanie od dewelopera, żeby nie żałować?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego?

Otóż, nowe mieszkania na sprzedaż to dobre rozwiązanie, bo mają wiele zalet, niemniej jednak pod warunkiem, że zdecydujemy się na współpracę z rzetelną firmą deweloperską. Najlepiej, żeby deweloper przynależał do 

Polskiego Związku Firm Deweloperskich, bo jest to gwarancja tego, że firma jest renomowana i godna zaufania. Mimo to zawsze warto prześledzić działalność inwestora na własną rękę, wówczas zyskamy pewność, że nasze pieniądze na pewno są w dobrych rękach i otrzymamy nieruchomość, która będzie nam służyć długo i bezawaryjnie. Nowe mieszkania na sprzedaż zazwyczaj są wykonane z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, między innymi dlatego mają takie wzięcie. Co należy rozumieć przez pojęcie nowoczesnego budownictwa? Przede wszystkim lepsze parametry akustyczne oraz termoizolacyjne. Tak, więc mieszkanie będzie cieplejsze i dobrze wygłuszone, zupełnie inaczej, niż w przypadku bloków w starym budownictwie. Dzięki temu bez wątpienia uda nam się zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Nie ulega wątpliwości, że nowe mieszkania na sprzedaż będą nieco droższe, jednak zazwyczaj można liczyć na dobrą lokalizację i niższe opłaty za media. Pamiętajmy, że lokalizacja jest kluczowa i warto zapłacić więcej za nieruchomość bliżej centrum, dzięki temu będzie można zaoszczędzić w przyszłości sporo czasu, ale również pieniędzy, bo paliwo przecież kosztuje. 

Sprawdź dewelopera

Zakup mieszkania to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniej nieruchomości w dobrej lokalizacji, ale także kwestia współpracy z deweloperem. Firma musi mieć dobre opinie, powinna być szanowana na rynku. Oczywiście nie sugerujmy się tylko i wyłącznie opiniami w sieci, warto samodzielne prześledzić działalność inwestora. Jak to zrobić? Sprawdźmy sytuację finansową firmy, możemy po prostu poprosić dewelopera o przedstawienie sprawozdań finansowych, jeśli nie będzie miał nic do ukrycia, wówczas na pewno bez większych problemów udostępni nam takie dokumenty. Należy przejrzeć księgi wieczyste w celu ustalenia czy grunty, na których powstaje inwestycja na pewno należą do firmy, czy ma ona zezwolenie na budowę itp. Nie jest to takie trudne do ustalenia, jak mogłoby się wydawać.