Jak przygotować się na wizytę w poradni ortopedycznej?

Ortopedia, to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Zajmuje się głównie diagnozowaniem i leczeniem chorób układu ruchu.

Problemy z poruszaniem się z wiekiem dotykają praktycznie każdego, szkielet bowiem przekrzywia się, co wpływa na ogólną możliwość normalnego poruszania się. Poradnia ortopedyczna przyjmuje jednak, również pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. Do upadków, przedźwignięć, zerwań wiązadeł i mięśni może dojść nawet przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności.

Jeśli potrzebujesz konsultacji ortopedycznej, sprawdź, jakie choroby leczy ortopeda i jak przygotować się na wizytę w poradni ortopedycznej.

Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów układu ruchu.

Leczenie w poradni ortopedycznej objąć może dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem szkieletu, z wyłączeniem kości czaszki. Może dotyczyć również zaburzeń więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien i nerwów.

Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci dotyczą wad postawy.

Szacuje się, że już co drugie dziecko w wieku szkolnym ma krzywiznę kręgosłupa.

W zakresie ortopedii znajduje się leczenie zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych różnego pochodzenia, zakażenia kości i stawów, uszkodzeń  nerwów oraz układu mięśniowego mięśniowy.

Pewna część pacjentów zgłasza się do poradni ortopedycznej celem leczenia chorób związanych z uwarunkowaniami genetycznymi oraz nowotworami w układzie kostnym i mięśniowym.

Natomiast osoby po urazach, upadkach i wypadkach samochodowych wymagające leczenia urazowego z poradni ortopedycznej kierowane są na chirurgię urazową, zwaną również traumatologią. Ta dziedzina medycyny zajmuje się leczeniem złamań, zwichnięć, skręceń.

Najczęstsze choroby ortopedyczne

Lekarz ortopeda z Chorzowa zajmuje się diagnozowaniem::

  • chorób kręgosłupa min. zmian zwyrodnieniowych, dyskopatią, przepuklinami dyskowymi, stenazą kanału kręgowego, jałową martwicą kręgosłupa zwaną chorobą Scheuermanna, chrzęstniakowatoścą, czyli chorobą Olliera
  • wad postawy min. skoliozą, kifozą, lordozą, płaskostopią, koślawym paluchem
  • zmian związanych z przeciążeniem min. zespółem cieśni kanału nadgarstka, ostrogą piętową, łokciem tenisisty
  • chorób bioder, w tym zwyrodnieniem stawu biodrowego, martwicą kości udowej
  • chorób nowotworowych
  • chorób zapalnych kości i stawów
  • jałowej martwicy kości zwaną chorobą Kienbocka
  • urazami – złamania, zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia
  • wad wrodzonych np. dysplazją stawu biodrowego i kręcz szyi.

Jak przygotować się na konsultację w poradni ortopedycznej?

Ortopeda chorzów na wizycie lekarskiej przeprowadza szczegółowy wywiad. Główne pytania zadawane przez ortopedę dotyczą przebytych chorób i urazów.

Dlatego wybierając się na wizytę, warto zabrać ze sobą wyniki poprzednio wykonanych badań, zdjęcia rentgenowskie, płyty z badania rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Jeżeli planowana wizyta w poradni ortopedycznej ma być pierwszą konsultacją, to lekarz zapewne zleci dodatkowe badania jeśli tylko uzna, że jest to konieczne.

Zatem w przypadku braku wcześniejszej dokumentacji lekarskiej, przed wizytą warto przypomnieć sobie epizody chorobowe oraz sytuację zdrowotną najbliższych członków rodziny, w przypadku chorób genetycznych.