Izolacja starych fundamentów – osuszanie i ocieplanie pionowe i poziome

Izolacja starych fundamentów jest skuteczne oraz pozwala na ocieplenie i osuszenie budynku.

Izolacja starych fundamentów, czyli walka z wilgocią w domu

Izolacja starych fundamentów to niełatwe zadanie, można jednak je wykonać za pomocą nowoczesnych sposobów i narzędzi. Choć zazwyczaj prace tego typu przeprowadza się na budynkach już w trakcie ich budowy, można także zdecydować się na osuszanie i ocieplanie fundamentów w domach już stojących. 

Wilgoć w domu to ogromny problem – wiele nieruchomości jest na nią narażona ze względu na brak odpowiedniej izolacji fundamentów. W starych domach jest to szczególnie widoczne. Wilgoć wchodzi w konstrukcję i powoduje wiele problemów – działa niszcząco na niektóre jej elementy, a także doprowadza do zawilgocenia pomieszczeń wewnątrz budynku. Widać to po wilgoci wychodzącej na ścianach oraz rozwoju pleśni i grzybów. Takie warunki są bardzo niebezpieczne dla mieszkańców – pod wpływem zarodników krążących w powietrzu klimat staje się nieodpowiedni i może być szczególnie szkodliwy dla dzieci oraz osób chorych na astmę lub inne dolegliwości związane z układem oddechowym. Aby uchronić się przed takimi problemami, należy w budynku już stojącym przeprowadzić izolację przeciwwilgociową, która pomoże pozbyć się wilgoci i zabezpieczy dom przed dalszym jej chłonięciem. 

Izolacja starych fundamentów a wystąpienie trudnej sytuacji

Izolacja fundamentów jest wykonywana na dwa sposoby: pionowo oraz poziomo. Pierwszy sposób jest łatwiejszy do wykonania na starych budynkach – izolacja pionowa fundamentów polega bowiem na ich osłonięciu od strony gruntu oraz od wewnątrz za pomocą materiałów o właściwościach hydroizolujących. Należy do nich papa, folia polietylenowa, masy bitumiczne lub polimerowe oraz zaprawy mineralne. W domach już stojących można dostać się do ich podstawy i obłożyć konstrukcję odpowiednim materiałem – w takim przypadku izolacja starych fundamentów jest możliwa. O wiele trudniejsza sytuacja występuje przy systemie poziomym, który zazwyczaj jest kładziony podczas budowy domu i polega na przekładaniu go warstwami nieprzepuszczającymi wilgoci. Jedynym sposobem na zabezpieczenie poziome jest w przypadku starszych domów zastosowanie iniekcji krystalicznej, czyli metody, która polega na zastosowaniu odpowiedniego preparatu mineralnego na fundamentach. Pozwala ona na ich osuszenie oraz wchodzi w reakcję z zawartymi w nich minerałami nierozpuszczalnymi w wodzie, które krystalizują się, wypełniając pory w konstrukcji. Tworzą tym sposobem doskonałe uszczelnienie, które nie dopuszcza do chłonięcia wilgoci.  

Stosowanie takich metod izolacji starych fundamentów jest bardzo skuteczne i pozwala na osuszenie i ocieplenie budynku. Choć wymaga to trochę pracy, nie jest niemożliwe w przypadku domów już stojących. Tak nowoczesne rozwiązania znacznie poprawiają żywotność konstrukcji i pozwalają cieszyć się bezpiecznym i trwałym budynkiem przez długie lata. Decydując się na izolację przeciwwilgociową, warto wybrać doświadczoną firmę, która zapewni profesjonalne usługi dostępne w atrakcyjnych cenach.