Izolacja starych fundamentów, czyli zabezpieczenie domu przed wilgocią

Izolacja starych fundamentów, czyli walka z wilgocią w domu. Sposób na przeciwdziałanie jest prosty.

Izolacja starych fundamentów

Izolacja starych fundamentów to zadanie, które należy wykonać w stojących już domach, które mają problem z wilgocią podciąganą z gruntu. Pozwala na osuszenie fundamentów oraz ich ocieplenie poprzez osłonięcie ich przed działaniem wilgoci. Istnieją różne sposoby na zabezpieczenie budynków w ten sposób – poniżej przedstawimy najbardziej skuteczne. 

Wilgoć w domu nigdy nie jest dobrym znakiem – może osłabić całą konstrukcję, a także doprowadzić do zawilgocenia ścian, w których zaczną rozwijać się bakterie, pleśń i grzyby. Razem tworzy to bardzo nieprzyjazny klimat dla ludzi, którzy wdychają w powietrzu szkodliwe drobnoustroje. Jest to szczególnie niewskazane w przypadku dzieci oraz osób chorujących na astmę czy inne choroby układu oddechowego. Z tego względu należy najlepiej już na etapie budowania zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domu przed wpływem wilgoci – lub zdecydować się na izolację starych fundamentów w domach już stojących. 

Izolacja starych fundamentów – na czym polega trudność procesu?

W przypadku domów już istniejących cały proces jest oczywiście trudniejszy, niż w przypadku zabezpieczania budynku podczas jego budowy, należy bowiem dostać się do fundamentów. Po dokładnym rozkopaniu ich można przeprowadzić osuszanie oraz izolację, która zabezpieczy je przed dalszym niszczącym działaniem wilgoci. Istnieją dwa typy izolacji, które są stosowane w budownictwie: pionowa oraz pozioma.  

Izolacja fundamentów w starym domu metodą pionową nie jest aż tak trudna – wystarczy zastosować odpowiednie materiały, które odgrodzą elementy konstrukcji domu od gruntu. Zabezpiecza się je zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, dzięki czemu wilgoć nie może dostać się ani do konstrukcji, ani do wnętrza domu. Stosuje się w tym celu takie materiały, jak papa, folia polietylenowa, zaprawy mineralne, masy polimerowe lub masy bitumiczne. Wszystkie posiadają właściwości hydroizolujące i są w stanie zabezpieczyć budynek przed wilgocią znajdującą się w gruncie. 

Izolacja starych fundamentów metodą poziomą to już większy problem, jest to bowiem sposób wykorzystujący przekładki z materiału izolacyjnego, układane pomiędzy ławami a ścianami, a także między ścianami parteru a fundamentem. Nie można tego wykonać w stojącym już budynku bez naruszania jego konstrukcji, dlatego jedynym na ten moment skutecznym sposobem jest osuszenie i izolacja fundamentów metodą iniekcji krystalicznej. Jest to nowatorski sposób, polegający na zastosowaniu naturalnego środka mineralnego, który wchodząc w reakcję z minerałami nierozpuszczalnymi w wodzie, zawartymi w materiałach budowlanych, krystalizuje je w porach murów, tworząc szczelną i nieprzepuszczalną warstwę ochronną. Jest to doskonały sposób na ochronę fundamentów przed wilgocią. Warto zlecić tak poważne zadanie najbardziej doświadczonej firmie, która specjalizuje się w metodach tego typu i będzie w stanie sprawnie i skutecznie przeprowadzić osuszenie, izolację i ocieplenie fundamentów. Są to rozwiązania nie tylko skuteczne, ale także stosunkowo niedrogie.