Izolacja starych fundamentów – jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Izolacja starych fundamentów składa się z kilku sposobów przeciwwilgociowych.

Izolacja starych fundamentów a zabezpieczenie domu przed wilgocią

Izolacja starych fundamentów to sposób na ochronę przed wilgocią istniejącego już budynku. Jest to zabieg, który powinno się wykonać w każdym domu, który ma problem z podciąganiem wody z gruntu – może zabezpieczyć go przed zniszczeniem oraz zawilgoceniem jego wnętrza. Choć zazwyczaj tego typu prace wykonuje się podczas budowy obiektu, izolacja fundamentów w starym domu również jest możliwa – wymaga tylko nieco pracy i zastosowania innych środków.  

Dlaczego zabezpieczenie domu przed wilgocią jest takie ważne? Wiele budynków, które nie są odpowiednio ochronione przed podciąganiem wody z gruntu, jest przesiąknięta wilgocią – można to odkryć po wilgoci wychodzącej na ścianach oraz rozwoju grzybów i pleśni wewnątrz budynku. Bardzo źle wpływa to zarówno na całą konstrukcję, jak i panujące w niej warunki – rozwój bakterii, grzybów i pleśni znacznie pogarsza jakość powietrza, które staje się niebezpieczne dla mieszkańców i może powodować wiele nieprzyjemnych problemów zdrowotnych, szczególnie u dzieci oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego, np. astmę.  

Izolacja starych fundamentów – sposoby

Dostępnych jest kilka sposobów na izolację przeciwwilgociową fundamentów, jednak wyróżnia się dwa główne typy: pionową oraz poziomą. Zazwyczaj kładzie się je już na etapie budowy domu, jednak można w ten sposób zabezpieczyć budynki już stojące. W takim wypadku zazwyczaj stosuje się również osuszanie, które pozwala pozbyć się wilgoci, która znalazła się już w murach. Izolacja pionowa fundamentów w starych budynkach wymaga rozkopania terenu wokół budynku, by dostać się do jego podstawy. Polega na zabezpieczeniu konstrukcji zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz za pomocą materiałów, które nie przepuszczają wilgoci. W ten sposób jest ona chroniona przed wodą znajdującą się w gruncie.  

Izolacja pozioma jest znacznie trudniejsza do przeprowadzenia – polega bowiem na przełożeniu poszczególnych elementów konstrukcji materiałami o właściwościach hydroizolujących. Umieszcza się je pomiędzy ławami a ścianami oraz między fundamentami a ścianami parteru. Zazwyczaj używa się do tego takich materiałów, jak papa, folia polietylenowa, zaprawa mineralna czy masy bitumiczne lub polimerowe. Doskonale chronią one przed wilgocią, nie dopuszczając do jej przechodzenia po konstrukcji budynku. Izolacja starych fundamentów typu poziomego możliwa jest do przeprowadzenia wyłącznie dzięki metodzie iniekcji krystalicznej – czyli specjalnego zabiegu, którym powoduje się osuszenie oraz uszczelnienie fundamentów i ścian budynku. Jest to niezawodny sposób, który wykorzystuje preparat na bazie minerałów, by skrystalizować nierozpuszczalne w wodzie minerały, obecne w materiałach budowlanych. W ten sposób powstaje nieprzepuszczające wody uszczelnienie, doskonale chroniące budynek przed wilgocią. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, ekologiczne, a przy tym również niedrogie, dzięki czemu może spełnić wszystkie oczekiwania. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w metodach tego typu i jest w stanie wykonać je sprawnie i przy najniższych kosztach.