Czy wizerunek w biznesie szkolenia pozwalają stać się mistrzem przemówień?

Prawdziwi mistrzowie retoryki mają za sobą lata pracy nad głosem oraz mową ciała. Osiągnięcie tak wysokiego poziomu wymaga praktyki, jednak każdy z nas może zrealizować ten cel. Doskonałym sposobem na udany początek są wizerunek w biznesie szkolenia, podczas których nabędziesz podstawy sztuki wystąpień publicznych. Poznasz nie tylko techniki właściwego przemawiania, ale także nauczysz się radzić sobie z negatywnymi stanami fizjologicznymi, takimi jak stres czy zdenerwowanie.

Skąd bierze się lęk przed wystąpieniami?

To popularna bolączka wielu osób, które po raz pierwszy stają przed wyzwaniem ważnego wystąpienia. Nawet krótkie przemówienie powoduje irracjonalny lęk. Im bliżej do dnia próby, tym trudniej nam zasnąć. Wyobrażamy sobie wszystko to, co najgorsze. O ile nie jest to jeden z objawów fobii społecznej, o tyle lęk bierze się przede wszystkim z braku pewności siebie i niskiego doświadczenia w dziedzinie wystąpień publicznych. Negatywne myśli tylko pogłębiają ten problem i wzbudzają negatywny stres, który rzeczywiście może doprowadzić do pomyłek, czy też zapominania tekstu.

W jaki sposób poradzić sobie z tym lękiem?

Przede wszystkim, należy się doskonale przygotować. Świadomość ciężkiej pracy oraz wielu prób automatycznie sprawia, że czujemy się dużo pewniej. Szkolenia z wizerunku w biznesie to potężna dawka wiedzy oraz umiejętności, które pomogą Ci znakomicie wywiązać się z zadania. Przed wystąpieniem dobrze się wyśpij, zjedz lekkie śniadanie i staw się na miejscu z wyprzedzeniem.

Na profesjonalnych szkoleniach z wizerunku biznesowego często poruszane są kwestie technik relaksacyjnych. Czy wiesz, że w ciągu kilkudziesięciu sekund możesz skutecznie pokonać silny stres? To kwestia głębokiego i uspokajającego oddechu połączonego z powtarzaniem sobie w myślach, że wszystko pójdzie dobrze. Wymaga to odrobinę wprawy, jednak metoda jest niezawodna.

Jakie elementy są ważne w wystąpieniu publicznym?

Zapomnij o czytaniu z kartki. Jest to bardzo negatywnie odbierane na szczeblu biznesowym. Możesz jednak przygotować konspekt, w którym wymienisz najważniejsze kwestię do poruszenia. Możesz do niego od czasu do czasu zerknąć, co ułatwi zachowanie porządku. Jak mówić żeby nas słuchano? Tu pojawia się kwestia właściwej emisji głosu, intonacji oraz tempa. Staramy się mówić spokojnie, pamiętając o pauzach oraz akcentowaniu ważnych kwestii. Jednocześnie, staramy się utrzymać kontakt wzrokowy z osobami zgromadzonymi na sali.

Niezwykle istotna jest także komunikacja niewerbalna. Postawa ciała, mimika, gesty rąk – to wszystko opisuje nasze nastawienie oraz stany fizjologiczne. Wizerunek w biznesie szkolenia podejmują ten temat i uczą nas świadomej kontroli nad mową ciała. Wówczas, nasza mowa, gesty oraz postawa są ze sobą całkowicie spójne. To automatycznie zwiększa zaufanie do naszej osoby i sprawia, że zgromadzona publiczność słucha nas uważniej.