Nowości
Początek / Wiara / Oczyszczenie do pojednania
Oczyszczenie do pojednania
fot. Greg Williams (flickr)

Oczyszczenie do pojednania

Środa Popielcowa tak naprawdę zaczyna się w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. To wtedy święci się palmy, które są palone przed początkiem następnego Wielkiego Postu, a popiół, w który się zamieniają, służy do posypywania naszych głów. Lubię ten znak. Gałęzie palm kładzione pod kopytka osiołka, na którym do Jerozolimy wjeżdżał Jezus, są symbolem ludzkiego, ograniczonego rozumienia Mesjasza i Boga. Znakiem ludzkiej chwały, która zależy od tego, czy osoba, której oddawana jest cześć, spełni nasze oczekiwania.

Ale Jezus nie jest do końca oswojonym Lwem, jeśli pamiętamy jego portret w „Opowieściach z Narni” C. S. Lewisa. Jezus przyszedł dać nam to, czego naprawdę potrzebujemy, a nie by spełnić nasze oczekiwania, zrodzone z naszego ułomnego poznania, zakorzenionego zbyt mocno w tym, co tutaj i teraz, i wyraźnie naznaczonego słabością naszej natury, zranionej grzechem. Tak więc najpierw trzeba było rozprawić się z grzechem – na nowo zawiązać więź jedności między Bogiem a każdym z nas oraz między Bogiem a zrodzoną dzięki wierze wspólnotą. To czyni Chrystus w swoim Misterium Paschalnym. Dopiero w tak przygotowanej przestrzeni mogą się rodzić naprawdę wielkie pragnienia, godne Boga i godne ludzkiego serca.

Wielki Post zawiera w sobie oba te wymiary: oczyszczenia, by ponownie i jeszcze głębiej wejść w jedność z Bogiem. Słychać to w czytaniach liturgicznych. W pierwszej części tego okresu słyszymy w nich wezwanie do nawrócenia, w drugiej: kontemplujemy Mękę Pańską, zgadzając się na to, by Bóg po raz kolejny nam o niej opowiedział i przez nią przeprowadził ku zmartwychwstaniu.

I jest dla mnie coś znaczącego w tym, że w Polsce wielu z tych, którzy przyjmują na swoje głowy popiół, nie dotrze do Wigilii Paschalnej. Uznawaniem się za grzesznika można jeszcze karmić swoją próżność lub pychę – radość zmartwychwstania potrzebuje pokory, bo tam już nie ma nic z nas, jest tylko Boże działanie. I jest też przyjęcie prawdy o małości naszych pragnień i oczekiwań. Błogosławieni, którzy potrafią się roześmiać, kiedy ją dostrzegą!

Roześmiać i otworzyć na obie prawdy, jakie wypowiadają kapłani, posypujący popiołem głowy wiernych rozpoczynających Wielki Post. Oba wezwania („Prochem jesteś i w proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” są aktualne dla każdego – Środa Popielcowa stawia nas wobec prawdy o nietrwałości tego, co doczesne, i o potrzebie zmiany myślenia (nawróćcie się to grec. metanoeite – zmieńcie swój sposób myślenia).

Ważne jest też to, że gest ten wykonywany jest w trakcie liturgii, zastępując zresztą obecny w niej zawsze akt pokutny. To wyraźnie wskazuje na jedną z najważniejszych cech Bożej pedagogii. On nigdy nie zostawia nas samych. Stawia wymagania, często wydają się one nam nie do zrealizowania, ale nigdy nie mierzymy się z nimi sami. Odsłania przez nami prawdę o nas samych, ale nigdy nie robi tego w sposób, który wpędzałby nas w rozpacz lub lęk. Pozwala nam upaść, czasem dość dotkliwie się poobijać, ale nas nie zostawia.

To sprawia, że podejmowany wysiłek zmiany jest bardzo wyraźnie naznaczony radością. Szczególnie, że dokonujące się na ołtarzu Przeistoczenie jest wyraźnym znakiem, że zbawienie się już dokonało. Ta opowieść ma dobre zakończenie, choć nie jest to scenariusz pisany w Fabryce Snów.

To nie marzenie – to samo jądro rzeczywistości.

Elżbieta Wiater

Elżbieta Wiater
ma słabość do Słowa, więc jest biblistką, dziennikarką, czasem pisze książki. Kocha Kraków, nawet ze smogiem, i Tatry, szczególnie przy halnym. Autorka bloga „magdalenka” (http://ewiater.wordpress.com/).

2 komentarzy

  1. Pragnę dołączyć do grona i pogłębiać wiarę, ciągle mi mało i według dekalogu żyć a często upadam gdyż jestem człowiekiem grzesznym.

  2. Każdego dnia Bóg coś mi chce powiedzieć ale nie zawsze umiem Go wysłuchać… W czasie postu jest na to czas, czas wyciszenia, popracować nad swoją pokorą. Zrobić porządny rachunek sumienia.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są zaznaczone. *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przewiń do góry