Nowości
Początek / RB i wiara / …i zdrowych, RODZINNYCH Świąt
…i zdrowych, RODZINNYCH Świąt
fot. Nina Matthews Photography (on flickr)

…i zdrowych, RODZINNYCH Świąt

 

W naszym domu nie rzucamy się na Święta czy Adwent zaraz na jego początku. Wchodzimy w ten okres stopniowo. Pierwszego dnia Adwentu wyciągamy drzewo Jessego, które na jakiś czas pozostaje naszą jedyną dekoracją. Im dalej w Adwent, tym więcej pojawia się dekoracji, a dodatkowo staram się przygotowywać nowe ozdoby z dziećmi. Kiedy wyciągamy figury z szopki (w okolicach drugiego tygodnia Adwentu), nie wyjmujemy wszystkich naraz. Przygotowujemy tylko Maryję i Archanioła Gabriela. Z czasem, gdy przybywa nowych wydarzeń z historii Narodzenia, wyjmujemy kolejne postaci. Szopka jest nie tylko do oglądania; pozwalam dzieciom się nią bawić. Nasza szopka zrobiona jest z miękkiego filcu i małe dzieci lubią dotykać figurek. Przenosimy Maryję i Józefa z miejsca na miejsce, co ma przedstawiać ich drogę do Betlejem. Wszystkie moje dzieci uwielbiają tę tradycję i czują się bardziej związane z przebiegiem Bożego Narodzenia, kiedy doświadczają go w ten sposób.

Mamy specjalną muzykę, książki i filmy, które pojawiają się tylko podczas Adwentu. Niektóre z nich to starzy dobrzy przyjaciele, których co roku witamy z otwartymi ramionami. Moje najmłodsze dzieci uwielbiają historie The Clown of God (Kuglarz Boga) i Merry Christmas, Strega Nona (Wesołych Świąt,Strega Nona) Tomiego DePaoli. Zawsze w bożonarodzeniowy wieczór oglądamy klasyk Jimmy’ego Stewarta To wspanałe życie. Mimo że dzisiaj znamy już całą listę dialogową na pamięć, Święta nie byłyby takie same bez rozważającego samobójstwo George’a Baileya i jego anioła stróża Clarence’a.

Od wielu lat planujemy coroczny wypad drugiego dnia Świąt (obchodzi się go m.in. w Anglii, skąd pochodzi mój mąż). Na początku Adwentu pytamy dzieci, co chciałyby robić w ten dzień. Zwykle to coś skromnego, na przykład wycieczka do zoo, muzeum, do kina albo piesza wędrówka. Parę razy zdarzyła się nam większa wycieczka z noclegiem. Nasze dzieci zawsze oczekują drugiego dnia Świąt, bo robimy wtedy razem coś wyjątkowego.

Te zwyczaje dają naszym dzieciom inny rodzaj oczekiwania niż to, które oferuje materializm. Nie mogą się doczekać wspólnych rodzinnych chwil, doświadczają odurzającej radości wyzwalanej przez znane im zapachy i dźwięki. Kiedy wyciągamy stare książki, choinka zaczyna lśnić ozdobami gromadzonymi przez nas od lat, a Bing Crosby śpiewa White Christmas, po raz kolejny doświadczają czegoś, co już wielokrotnie dawało im radość. W pewien sposób oczekują swoich własnych historii.

W tym roku zrobiłam coś, co naprawdę wprowadziło nas w ducha Świąt. Poprosiłam dzieci, aby pomyślały o prezencie, który dostały od Boga, i w jakiś sposób oddały go Jezusowi na urodziny. Na przykład mój syn Dominic powiedział, że Bóg dał mu odwagę, dzięki której może się wspinać i wykonywać inne fizycznie wymagające akrobacje. Jednak mimo że jestem katechetką, Dominic podczas katechezy jest bardzo niespokojny, bo grupa jest liczna i głośna. Czasami płacze od nadmiaru bodźców. Dominic powiedział więc, że odda Jezusowi dar odwagi i postara się być bardzo silny podczas katechezy. Podzielił się tym nawet z klasą.

Kim Cameron-Smith

Kim Cameron-Smith
Kim Cameron-Smith jest założycielką i redaktorką naczelną Catholic Attachment Parenting Corner (http://catholiccap.com). Mieszka w północnej Kalifornii wraz ze swoim mężem Filipem i czworgiem dzieci. Prowadzi edukację domową swoich dzieci od 2003 roku. Z zawodu jest prawnikiem; studiowała także literaturę angielską i teologię. W swojej parafii pracuje jako katechistka i prowadzi klub dla dziewcząt. Występuje regularnie w audycji Gregory'ego i Lisy Popcaków w radiu Ave Maria Radio. Prowadzi także blog o homeschoolingu: http://www.firstheralds.com.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są zaznaczone. *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przewiń do góry