Nowości
Początek / RB i wiara / …i zdrowych, RODZINNYCH Świąt
…i zdrowych, RODZINNYCH Świąt
fot. Nina Matthews Photography (on flickr)

…i zdrowych, RODZINNYCH Świąt

Myślę, że tym, co szczególnie wyróżnia katolickie domy, powinien być nacisk kładziony na Adwent i przeżycia, jakie stają się udziałem naszych dzieci. O czym rozmawiamy w czasie Adwentu? O czym rozmawiają nasze dzieci? Jeśli rozmowy oscylują głównie wokół prezentów – głównie wokół tego, co dzieci chcą dostać pod choinkę – to prawdopodobnie powinniśmy gdzie indziej skoncentrować naszą uwagę. Dzieci mogą zacząć chłonąć to, co przekazuje im kultura masowa – że wszelkie ich najskrytsze marzenia spełnią się w świąteczny poranek, o ile oczywiście dzieci te mają odpowiednio sytuowanych rodziców. Wizja Bożego Narodzenia jako machiny tak czy siak jest kłamstwem. Nawet gdyby nasze dzieci dostały pod choinkę wszystkie zabawki świata i wszystkie konsole do gier, i tak koniec końców byłyby zawiedzione. Po krótkiej zabawie czułyby rozczarowanie i pustkę.

A to dlatego, że radość ≠ wielkie prezenty. Jedyną prawdziwą radość odnaleźć można w jedności z Bogiem i komunii z rodziną i przyjaciółmi. Oklepane, ale prawdziwe. Bóg stworzył nas poprzez miłość i z miłości; spełnienie możemy więc znaleźć jedynie w dawaniu i przyjmowaniu miłości. Skoro szczodrość działa na korzyść osoby obdarowywanej, to szczodrość wobec dzieci oznacza, że musimy być rozsądni i pilnować się w czasie Adwentu i Bożego Narodzenia. Nie pozwólmy machinie handlowej odciągnąć nas od tego, czego z woli Boga mamy doświadczyć z naszymi dziećmi.

Sądzę, że dzieci mogą uzależnić się od oczekiwania, które kiełkuje w nich, gdy oglądają reklamy wymyślnych, jaskrawych zabawek. Myślą: „Gdybym miała tamtą zabawkę, cieszyłabym się tak jak ta uśmiechnięta, idealnie uczesana dziewczynka z reklamy”. Obietnica spełnienia marzeń w bożonarodzeniowy poranek z pewnością jest dla dzieci niezwykle atrakcyjna, chyba że sami się jej oprzemy poprzez własny przykład i angażowanie się w stworzenie naszym dzieciom czegoś innego. Przez dotychczasowe lata macierzyństwa zyskiwałam pewność siebie jako matka i otrzymywałam łaskę pogłębiania wiary, i widzę, że zaczęłam coraz mniej skupiać się na prezentach materialnych z okazji Świąt, a coraz więcej na oczekiwaniu na wartościowe rodzinne zwyczaje i to, co robimy razem jako rodzina.

Kim Cameron-Smith

Kim Cameron-Smith
Kim Cameron-Smith jest założycielką i redaktorką naczelną Catholic Attachment Parenting Corner (http://catholiccap.com). Mieszka w północnej Kalifornii wraz ze swoim mężem Filipem i czworgiem dzieci. Prowadzi edukację domową swoich dzieci od 2003 roku. Z zawodu jest prawnikiem; studiowała także literaturę angielską i teologię. W swojej parafii pracuje jako katechistka i prowadzi klub dla dziewcząt. Występuje regularnie w audycji Gregory'ego i Lisy Popcaków w radiu Ave Maria Radio. Prowadzi także blog o homeschoolingu: http://www.firstheralds.com.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są zaznaczone. *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przewiń do góry