Nowości
Początek / Recenzje / Dla dzieci / Piękne oczekiwanie
Piękne oczekiwanie
fot. Paweł Piwosz

Piękne oczekiwanie

skan okładki

skan okładki

Recenzja:

Marek Kita, Wszyscy na Ciebie czekamy, ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka, Warszawa: Wydawnictwo Sykomora 2010.

 

Książka Marka Kity „Wszyscy na Ciebie czekamy” to debiut wydawnictwa Sykomora. Debiut bardzo udany. Uwagę zwraca już kompozycja, bowiem książka oprócz 28 historii kryje w sobie płytę z adwentowymi pieśniami zespołu Mirabilia Musica oraz plakat i zeszyt z przeznaczonymi do wycinania rysunkami przedstawiającymi bohaterów książki, co pozwala małym czytelnikom także w wymiarze manualnym zaangażować się w opowieści, by samodzielnie stworzyć bożonarodzeniowa szopkę. Adwentowe pieśni warszawskiego zespołu wprowadzają z kolei w tradycję wykonań a capella, a zamieszczone wybrane teksty mają zachęcić do wspólnego śpiewania. Kompozycja książki jest zatem przemyślana i harmonijna.

Zeszyt z postaciami do wycinania, fot. Anita Górzan

Zeszyt z postaciami do wycinania, fot. Anita Górzan

Szacunek dla dzieci, które mają być głównymi odbiorcami, widoczny jest również w zastosowanym języku. Autor opowiada w sposób prosty i zrozumiały dla kilkulatka, ale nie infantylizuje przekazu. Nie stara się usilnie być dziecięcy. Przeciwnie, pokazuje, że można mówić prosto, a jednocześnie ze szlachetną serdecznością. Jak zaznacza we wstępie, „Wszyscy na Ciebie czekamy” to towarzysz na czas Adwentu. Kolejne rozdziały zmierzają zatem ku mającemu się narodzić Jezusowi, ukazując jednak szeroką perspektywę tego zdarzenia. Dzieci przeprowadzane są przez całą historię zbawienia – zaczynając od Adama i Ewy, poprzez Abrahama, starotestamentalnych proroków, aż po proroków Nowego Testamentu: Symeona, Annę, Jana Chrzciciela. Kolejne rozdziały pozwalają czytelnikom dowiedzieć się, że stajenka tak naprawdę była grotą, a także dlaczego najwcześniejsza msza święta Bożego Narodzenia nosi miano Pasterki. Przede wszystkim jednak książka Marka Kity jest zachętą do podjęcia refleksji w domowej przestrzeni, zachętą do spotkania rodziców czy dziadków i dzieci. Historie pojawiają się jedna po drugiej, lecz przecież nad każdą z nich można pochylić się dłużej. Są krótkie, nie opowiadają wszystkiego, raczej zarysowują sytuacje, inicjują rozmowę.

Mimo iż wydana w 2010 roku książka krakowskiego teologa będzie po raz pierwszy naszym towarzyszem w oczekiwaniu na narodzenie Dzieciątka, chciałabym, by uzupełniało ją Pismo Święte. Krótka forma opowiadań zachęca, by sięgnąć do Źródła.

Słowa autora „Wszyscy na Ciebie czekamy” mogą stanowić wprowadzenie w to, co mówi samo Słowo Boże. Każdy z rozdziałów stanie się z pewnością okazją do rozmowy i modlitwy, do zadawania pytań, pogłębiania znajomości historii, odnoszenia jej do własnego życia.

Ciekawość dzieci wzbudzą też ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej. Widać w nich zainteresowanie ikonografią, rysowane są grubą, wyrazistą kreską. Nie rozpraszają uwagi detalami. Proste kontury postaci i przedmiotów, wypełnione stonowanymi kolorami, tworzą harmonijną całość z książką. Z drugiej strony pozwalają rozwinąć wyobraźnię. Są bowiem na tyle umowne, że nie narzucają dokładnego obrazu, ani bohaterów, ani scenerii wydarzeń.

W dzisiejszym świecie pełnym hałaśliwych dźwięków i chaosu „Wszyscy na Ciebie czekamy” Marka Kity jest zatem przekornym zaproszeniem do przestrzeni harmonii, szeptu i piękna. Jest także zaproszeniem do uważności, bowiem, jak pisze Kita: „Noc, podczas której urodził się Jezus, większości ludzi wydawała się całkiem zwyczajna. Po prostu ją przespali (…) Bóg lubi sprawiać ludziom niespodzianki i często robi niezwykłe rzeczy właśnie wtedy, gdy na pozór nic się nie dzieje”.

płyta z muzyką Mirabilia Musica, fot. Anita Górzan

płyta z muzyką Mirabilia Musica, fot. Anita Górzan

Anita Górzan

Anita Górzan
Ciekawa ludzi i świata żona i mama trzech chłopców

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są zaznaczone. *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przewiń do góry