Nowości
Początek / Recenzje / Dla dzieci / Lawina pytań i oczekiwanie
Lawina pytań i oczekiwanie
fot. Paweł Piwosz

Lawina pytań i oczekiwanie

Marek Kita, Wszyscy na Ciebie czekamy, ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka, Warszawa: Wydawnictwo Sykomora 2010.

Pierniczki, ozdoby, choinka, gotowanie, sprzątanie… Te czynności wyznaczały rytm przygotowań do świąt Bożego Narodzenia w moim rodzinnym domu. Zwykle w czasie Adwentu sama krzątam się jak biblijna Marta, do której zawsze czułam wiele sympatii, bo stworzenie atmosfery ciepła i bezpieczeństwa jest na pewno czymś bardzo ważnym. Nadeszła jednak chwila, kiedy mój syn zaczął zadawać pytania. Dużo pytań. Setki bardzo mądrych pytań o to wszystko, co dzieje się dookoła. Samo wypowiedzenie słów „Boże Narodzenie” wywoływało ich lawinę.

Zaczęłam więc szukać książki, która pomogłaby mi wytłumaczyć synowi nie tylko znaczenie obyczajów związanych ze Świętami, lecz także przybliżyć mu ich głębszy, duchowy sens. Nie jest to łatwe zadanie. Jak wytłumaczyć trzylatkowi sens Wcielenia, sens przyjścia Mesjasza? Jak ustrzec się zbyt wielkich słów, a równocześnie nie popaść w banał i sentymentalizm. Na szczęście przyszła mi z pomocą książka Wszyscy na Ciebie czekamy autorstwa Marka Kity z ilustracjami Doroty Łoskot-Cichockiej.

skan okładki

skan okładki

Książka opowiada historię zbawienia. Tak najkrócej można by oddać jej treść. W dwudziestu ośmiu krótkich rozdziałach autor opowiada o oczekiwaniu na Zbawiciela. Zabiera nas więc na wędrówkę: od grzechu pierworodnego, kiedy Adam i Ewa utracili bliskość z Bogiem i zaczęli odczuwać tęsknotę znaną odtąd wszystkim ludziom, po narodzenie Chrystusa, które tę tęsknotę ukoiło i przyniosło radość. Poznajemy proroków, którzy przepowiadali przyjście Mesjasza, a także starotestamentowe postaci, które były prefiguracją Chrystusa. Towarzyszymy Mędrcom ze Wschodu w ich wędrówce oraz pasterzom z Betlejem w ich zadziwieniu. Moim dzieciom najbardziej podobała się oczywiście historia, której bohaterami są wół i osioł.

Wszystkie te historie opowiedziane są bardzo prostym językiem, jednak nie jest to infantylny język obecny w wielu książeczkach dla dzieci. Jest wielką zaletą tej książki, że dobrze czyta się ją zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Oczywiście kilkulatek może mieć problemy ze zrozumieniem wszystkich wyrażeń i będzie potrzebował dodatkowych wyjaśnień. Jednak nie jest to moim zdaniem wadą, bo inicjuje dialog pomiędzy dzieckiem a rodzicem; rozmowę, która może być owocna i ciekawa dla obu stron. Piękne w swojej prostocie ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej dobrze korespondują z tekstem, bardzo podobają się też najmłodszym czytelnikom.

Do książki dołączony jest plakat przedstawiający grotę narodzenia oraz postacie do wycięcia i przyklejenia wokół groty (są to główni bohaterowie opowiadań), które będą adorować Nowonarodzonego, a także płyta z pieśniami adwentowymi. Plakat pełnił u nas funkcję kalendarza adwentowego. Każdego wieczoru, po zapaleniu świecy w wieńcu i krótkiej modlitwie, czytaliśmy całą rodziną jeden rozdział książki, wycinaliśmy odpowiednią postać i umieszczaliśmy ją na plakacie. Im bliżej Świąt, tym większy tłumek postaci oczekiwał narodzenia Jezusa – tak jak i my całą rodziną czekaliśmy na wigilijną noc. Książka Wszyscy na Ciebie czekamy była nam bardzo pomocna w tym oczekiwaniu i duchowych przygotowaniach do Bożego Narodzenia.

Postacie do wycinania i makieta, fot. Anita Górzan

Postacie do wycinania i makieta, fot. Anita Górzan

Maria Mazurowska

Maria Mazurowska
Praktykująca katoliczka. Historyk sztuki w stanie spoczynku. Od czasu do czasu redaktor i tłumacz. Na pełen etat - specjalista ds. zarządzania bardzo ruchliwymi zasobami ludzkimi. Mieszka w Warszawie, choć sporą część serca zostawiła w rodzinnym Lublinie.

Jeden komentarz

  1. Pati

    bardzo fajna ta książka

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są zaznaczone. *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przewiń do góry