Nowości
Początek / Warto... / Paczkowy niedosyt
Paczkowy niedosyt

Paczkowy niedosyt

Kiedy dostałam propozycję napisania artykułu o SZLACHETNEJ PACZCE, bardzo się ucieszyłam. Pomyślałam, że napisanie o tym, czym żyłam każdego dnia przez 3 lata, a teraz – choć zawodowo jestem już w innym miejscu – dalej jest mi bliskie, będzie czystą przyjemnością.

Zasiadłam przed komputerem i nagle do mojej głowy zaczął spływać cały potok pytań: Czym konkretnie się podzielić? Pomyślałam, że zacznę po prostu od faktów.

Tylko w 2012 roku SZLACHETNEJ PACZCE udało się:

  • Dotrzeć do 13 235 rodzin w potrzebie.
  • Jedną paczkę przygotowywało średnio 17 osób, a co za tym idzie – łączna liczba darczyńców to ok. 225 tys. osób.
  • Średnia wartość jednej paczki to 1 700zł, a więc łączna wartość pomocy to ok. 22,5 mln zł.

Jednak, choć informacje o ogromnym zakresie działania projektu są bardzo ważne, bo pokazują jego skuteczność, nie są dla mnie najważniejsze.

W SZLACHETNEJ PACZCE bardzo ważną rolę odgrywa filozofia, o jednym z jej elementów mówi poniższy cytat ks. Jacka Stryczka – Prezesa Stowarzyszenia WIOSNA:

Drugi jest tajemnicą.
Dlatego warto jest dla niego ryzykować,
wchodzić w nieznane – przy okazji
można sporo odkryć i zyskać.
Często mam takie wrażenie, że ludzie są biedni
i samotni tylko dlatego, że nie ryzykowali.

W PACZCE nie ma podziałów na biednych i bogatych, na wygranych i przegranych. Najważniejszy jest drugi człowiek i spotkanie z nim, otwartość na niego. Tego uczy się każdy, kto ma styczność z WIOSNĄ: pracownicy, wolontariusze, darczyńcy i przede wszystkim członkowie potrzebujących rodzin, którzy wielokrotnie podkreślają, że dużo cenniejszy od otrzymanych prezentów był fakt, że ktoś o nich pomyślał, że poświęcił czas specjalnie dla nich.

fot, Emilia Góźdź

fot, Michał Góźdź

Choć patrząc na powstający artykuł czułam, że jestem już bliżej tego, co dla mnie ważne w PACZCE, to wciąż miałam niedosyt i poczucie, że czegoś tu bardzo brakuje. Postanowiłam więc opisać moje osobiste, najbardziej intymne doświadczenie z projektem. Miało ono miejsce kilka lat temu, kiedy po raz pierwszy byłam organizatorką PACZKI wśród moich bliskich. Pamiętam spontaniczną decyzję i mail do przyjaciół, który zatytułowałam: Czy pomożecie mi przygotować PACZKĘ dla trzech uroczych dziewczynek, które nie mają butów na zimę? Ogrom dobra, jaki wtedy na mnie spłynął, był niesamowity: nagle uświadomiłam sobie, jak hojni i życzliwi są ludzie wokoło, jeśli tylko damy im szansę i poprosimy o pomoc. Kiedy nieśliśmy paczki do domu wybranej przez nas rodziny (ta wyraziła na to zgodę), byłam przejęta jak nigdy. Maleńkie, bardzo skromne mieszkanie w starej kamienicy miało może ze 30 metrów, a mieszkało w nim 5 osób: rodzice z trzema córkami. Najmłodsza z dziewczynek dostała od nas lalkę. Kiedy otworzyła pudełko zaczęła piszczeć tak głośno, że z pewnością słyszała ją cała kamienica. Zamykam oczy i ją widzę, słyszę jej głos, czuję jej ciepło, jakby to przed chwilą wtulała się we mnie w podziękowaniu za prezenty… Uśmiecham się.

fot. Emilia Góźdź

fot. Michał Góźdź

Miałam nadzieję, że to właśnie moje osobiste doświadczenia dopełnią ten tekst, jednak dalej pozostaje we mnie niedosyt… chyba taka jest PACZKA i ludzie, którzy ją tworzą. Nieustannie towarzyszy nam świadomość, że zawsze można coś zrobić lepiej, dokładniej…

I jeszcze jedno, aby zrozumieć SZLACHETNĄ PACZKĘ, trzeba to po prostu przeżyć… Spróbujesz?

Więcej informacji na www.szlachetnapaczka.pl

 

Emilia Góźdź

O tym, jak wiele każdy rodzic może się nauczyć od swoich dzieci, pisze Emilia – autorka bloga od-planować życie. Wraz z narodzinami córki na nowo zaczęła swoje życie: bez planu i zbędnych oczekiwań, ale z otwartą głową, a przede wszystkim sercem na to, co przyniesie każdy kolejny dzień. Zawodowo towarzyszy innym kobietom w ich drodze ku świadomemu rodzicielstwu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są zaznaczone. *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przewiń do góry