Nowości
Początek / RB i wiara / Dlaczego tworzę tę stronę?
Dlaczego tworzę tę stronę?
Fot. Paweł Piwosz

Dlaczego tworzę tę stronę?

Jako pomysłodawczyni i samozwańcza redaktorka naczelna portalu „Bliska wiara” chcę podzielić się z Wami moimi osobistymi motywami do stworzenia tego miejsca. Skąd ten pomysł i dlaczego akurat ja się za to biorę?

Po pierwsze i przede wszystkim stoją za nim moje doświadczenia na styku wiary i macierzyństwa.

Od początku, jeszcze nim poczęło się moje pierwsze dziecko, czułam, że bycie rodzicem to kwestia bardzo mocno związana z wiarą. Jednak nie wiedziałam, co to w praktyce oznacza. Kolejne doświadczenia: ciąży, poronienia, długiego oczekiwania na dziecko, kolejnej, ekstremalnie trudnej i zagrożonej ciąży, porodu, narodzin Córki i trudnych początków macierzyństwa, ale także wielu pięknych i radosnych chwil uczenia się bycia mamą, dawania i otrzymywania… przeżywałam także w odniesieniu do wiary w Boga, który mi w tych doświadczeniach towarzyszył, czasem bardzo cicho, czasem w sposób ewidentny.

Macierzyństwo wpłynęło i nadal wpływa na to, kim jestem, także na moją relację z Bogiem. Pozwoliło mi odkryć, co to jest zależność od kogoś, zaufanie, bezinteresowna i bezwarunkowa miłość, cierpliwość… Codziennie się tego uczę, nie tylko w relacji do dziecka, ale w ogromnej mierze dzięki doświadczeniom z relacji z dzieckiem.

Drugi powód to wspaniałe doświadczenia związane z Rodzicielstwem Bliskości, które stopniowo odkrywam od czasu narodzin Córki. Intuicja podpowiadała mi towarzyszenie Ani w jej trudnościach w adaptacji do świata zewnętrznego (a miała ich sporo), wsłuchiwanie się w jej potrzeby, odpowiadanie na nie (w miarę ludzkich możliwości;)…), bycie blisko. Z czasem okazywało się, że bywa to droga wyboista i nieraz pod prąd utartych schematów. Na szczęście byli inni, którzy już to przeszli. Zarówno autorytety (wiele zawdzięczam szczególnie Williamowi i Marthcie Searsom i ich książce “Zasypianie bez płaczu”, z której pierwszy raz dowiedziałam się, że istnieją także inne dzieci o tak ogromnych potrzebach jak moje, i że droga, którą idę, jest słuszna), jak i inni rodzice, zwłaszcza mamy, których poznawałam. Większość tych relacji była (niestety tylko) wirtualna, ale mimo odległości dawała ogromne poczucie wspólnoty.

Od prawie dwóch lat prowadzę blog Love’s patient, na którym przy okazji różnych rozważań poznałam ludzi, którzy próbują podobnie budować więź z dziećmi. Wiele rozmów prowadziło nas w kierunku tego, że łączenie wiary i wychowania jest jednocześnie oczywiste i łatwe, ale i… niełatwe. Że często brakuje nam rozmowy o tym, świadectwa innych, wiedzy…

Postanowiłam zatem połączyć moje doświadczenie wiary i Rodzicielstwa Bliskości, szukając osób, które także łączą te dwie sfery życia. Cieszę się, bo znajduję ich wokół siebie coraz więcej. Bywa to jednak także trudne doświadczenie, w którym potrzeba wsparcia innych – którzy próbują żyć podobnie, wiedzy, pomysłów, świadectwa. Mam nadzieję, że tu będziemy to od siebie nawzajem czerpać i się tym dzielić.

Agnieszka Piskozub-Piwosz

Z wykształcenia teolożka, religioznawczyni i anglistka. Z praktyki wciąż się nawracająca katoliczka, żona, mama, nauczycielka angielskiego, redaktorka i tłumaczka. Chciałaby robić masę rzeczy, uczy się wybierać. Autorka bloga: http://lovespatient.wordpress.com/

6 komentarzy

  1. Ciesze się i życzę powodzenia

  2. Bardzo się cieszę, że założyłaś tę stronę – połączenie RB i wiary wydaje mi się od pewnego czasu tak oczywiste, naturalne, że dziwię się, że nie wpadłam na to od razu:)

  3. Akurat dzisiaj tu trafułam, niesamowite:) Bardzo, bardzo potrzebny pomysł:) Dzięki.

  4. Wspaniały pomysł! Wszystko co napisałaś tutaj mam poczucie jakbym sama przeżyła. Macierzyństwo to ogromne wyzwanie dla mojej wiary, które nieustannie pomaga mi wzrastać. Cieszę się także dlatego, że kiedy czytam teksty polskich autorytetów odnośnie rodzicielstwa bliskości, zawsze brakuje mi w nich elementu wiary – czasem wręcz ta wiara jest nie tylko nieobecna, ale mam poczucie jakby kwestionowana.

    Z ogromną ciekawością będę śledzić tę stronę.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są zaznaczone. *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przewiń do góry